OFICJALNY SERWIS KLUBU
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER
Jutro pojedynek trenerów
16 kwietnia 2009, 17:28

Piątkowy mecz Wigry Suwałki-OKS 1945 Olsztyn to nie tylko wielkie święto piłkarskie, ale i pojedynek dwóch osobowości trenerskich i dwóch myśli taktycznych: Zbigniewa Kaczmarka i trenera gości, Ryszarda Łukasika. Obaj panowie występowali jako piłkarze na boiskach Ekstraklasy, obaj odnotowali już w swojej przygodzie z trenerskim rzemiosłem lepsze i gorsze chwile. Obaj posiadają też licencje trenerskie I klasy PZPN.

     Trener olsztynian, Ryszard Łukasik urodził się 21 lutego 1956 roku w Poznaniu. Jako zawodnik, 53-letni dziś Łukasik występował na pozycji obrońcy. W 1986 roku awansował z Olimpią Poznań do Ekstraklasy, w której barwach występował na najwyższym szczeblu przez 3 sezony (54 spotkania). Mierzący 174 cm szkoleniowiec OKS-u zaliczył też krótki epizod w Kujawiaku Włocławek. Po zakończeniu przygody piłkarskiej rozpoczął karierę trenerską. Oprócz współpracy z Olimpią Poznań, pracował m.in. z  grupami młodzieżowymi Amiki Wronki i Lecha Poznań. W stolicy Wielkopolski był nawet oficjalnie pierwszym trenerem, ponieważ ówczesny szkoleniowiec Kolejorza, Czesław Michniewicz nie posiadał PZPN-owskiej licencji trenerskiej. Następnie Łukasik pracował w Kujawiaku Włocławek, który osiągnął ćwierćfinał Pucharu Polski w sezonie 2005/2006. Potem prowadził w duecie z Maciejem Karabaszem, bydgoskiego Zawiszę.

     Jak dotąd, największy sukces przyniosła mu praca w Warcie Poznań. Szkoleniowiec OKS-u zastąpił tam obecnego trenera Pelikana Łowicz, Jarosława Araszkiewicza. Podopieczni Łukasika zajęli w 2007 roku 2. miejsce w III lidze gr.2 i po barażach z Unią Janikowo awansowali na zaplecze Ekstraklasy. Podczas pracy w Warcie, miał okazję trenować byłego bramkarza Wigier, Jakuba Szmatułę oraz….swego syna, Łukasza Łukasika, który w ostatnim meczu swego ojca jako trenera w Poznaniu, odwdzięczył się dwoma golami. Łukasik junior gra teraz w Unii Swarzędz, z którą współpracował niegdyś jego ojciec. W tym sezonie zdobył 3 bramki.

     Po opuszczeniu Poznania, trener Łukasik zakotwiczył w III-ligowym Mieszku Gniezno, skąd odszedł w sierpniu 2008 roku. Od 1 grudnia jest pierwszym szkoleniowcem OKS-u 1945 Olsztyn. Ryszard Łukasik otwarcie przyznaje, że nie bawi go walka o utrzymanie. Chce, by jego zespół grał skutecznie, a wyniki przyjdą same. Pod jego wodzą, OKS rozegrał 5 spotkań (4 zwycięstwa, 1 porażka, bilans bramkowy: 8:4). Na obcych boiskach wygrał dwukrotnie. Trener gości oprócz licencji I stopnia PZPN ma również licencję UEFA Pro.

     Trener gospodarzy, Zbigniew Waldemar Kaczmarek (48 lat) był na pewno lepszym piłkarzem. Urodzony w Dzień Dziecka 1962 roku w Lęborku Kaczmarek, zaczynał jako pomocnik w Stoczniowcu Gdańsk. W 1980 roku zdobył z reprezentacją Polski wicemistrzostwo Europy U-18.  Jako wyróżniającego się młodzieńca dostrzegł go zimą 1982 roku trener Legii Warszawa, Pan Kazimierz Górski. Z Wojskowymi, mierzący 182 cm Kaczmarek święcił największe triumfy w swojej piłkarskiej karierze. Już w pierwszym sezonie osiągnął ćwierćfinał Pucharu Zdobywców Pucharów. Dwa lata później zdobył wicemistrzostwo kraju. Sukces ten udało mu się powtórzyć w kolejnym roku. W dwóch ostatnich sezonach zdobył Puchar, a ostatnim dodatkowo Superpuchar Polski. Ogólnie wystąpił w 274 meczach Ekstraklasy, strzelając przy tym 10 bramek. Wystąpił przy tym w 30 meczach reprezentacji Polski seniorów (w latach 1985-1991). W kadrze zadebiutował 6 lutego 1985 roku w meczu z Bułgarią. W 1990 roku wyjechał do Francji, gdzie spędził 7 sezonów. Występował w : AJ Auxerre, Guingamp i AC Ajaccio. Do kraju wrócił w 1997 roku i przez kilkanaście miesięcy bronił barw Polonii Gdańsk.
    

     Po zawieszeniu butów na kołkach, Kaczmarek został szkoleniowcem. Zaczął bardzo wysoko. W 2006 roku był asystentem Mirosława Dragana w Arce Gdynia. Pod koniec sezonu (w maju przez 12 dni) samodzielnie poprowadził gdynian w 3 spotkaniach w Ekstraklasie (3 porażki). Później obserwował rywala Arki w barażach o utrzymanie, Jagiellonię Białystok. Opiekun Wigier zdobywał doświadczenie trenerskie także na miesięcznym stażu w Ajaccio. Na kursie miał okazję podpatrywać pracę byłego znakomitego piłkarza pracującego dziś w Afryce, Holendra Ruda Krolla. W sezonie 2006/2007 Kaczmarek nie prowadził żadnego zespołu. 8 lipca 2007 roku objął stery w suwalskich Wigrach. Pod jego wodzą nasi piłkarze awansowali w ubiegłym sezonie do nowej II ligi. W czerwcu kończy mu się dwuletnia umowa z klubem. Jego efektywna praca w Suwałkach została dostrzeżona na ubiegłorocznej piłkarskiej gali organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej. Podczas uroczystości, Zbigniew Kaczmarek otrzymał Piłkarskiego Oskara dla najlepszego trenera 2008 roku w naszym województwie. Pod jego wodzą, Wigry rozegrały dotychczas 53 mecze ligowe i 2 pucharowe (29 zwycięstw, 13 remisów i 13 porażek, bilans bramkowy: 73:43). U siebie wygrały 14 razy.

UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU
SPONSORZY
SPONSORZY GENERALNI
PATRONAT SAMORZĄDOWY
SPONSORZY OFICJALNI
SPONSOR MEDYCZNY

WIGRY SUWAŁKI 1947-2017


RAZEM TWORZYMY LEGENDĘ

WIGRY SUWAŁKI S.A.


WIGRY SUWAŁKI S.A.

Zarzecze 26
16-400 Suwałki
Polska
Telefon: 87 566 57 08

OBSERWUJ NAS


Suwalski Klub Sportowy Wigry. Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i wykonanie: R&P New Media