OFICJALNY SERWIS KLUBU
FACEBOOK INSTAGRAM YOUTUBE TWITTER
Oświadczenie Prezesa Wigry Suwałki S.A.
13 marca 2020, 21:26

W związku z decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej odnośnie kontynuacji rozgrywek piłkarskich w Polsce, w imieniu Wigry Suwałki S.A., chciałbym wyrazić nasz sprzeciw wobec podjętej decyzji.

W tak trudnej chwili kwestie sportowe odchodzą – co zrozumiałe – na dalszy plan. Na całym świecie odwoływane są mecze, zawody, turnieje. Decyzją PZPN rozgrywki Ekstraklasy, Fortuna 1. ligi oraz II ligi zostały zawieszone. Jednocześnie na czwartkowym posiedzeniu związku podjęto uchwałę, której część zapisów jest – w naszym odczuciu – nie tylko kontrowersyjna, ale i krzywdząca dla wielu klubów, w tym także dla Wigier Suwałki.  

Otóż PZPN zabezpieczył się, że gdyby administracja państwowa podjęła decyzję o zakazie rozgrywania meczów, to najpierw zostanie ustalony nowy terminarz, ale gdyby przerwa w rozgrywkach była zbyt długa żeby dokończyć rozgrywki, to jako końcowe tabele w PKO Ekstraklasie, Fortuna 1. lidze oraz II lidze zostaną uznane tabele po ostatniej, w pełni rozegranej kolejce. 

Czyli jeśli z przyczyn niezależnych rozgrywki ligowe nie zostaną wznowione, to rozstrzygnięcia w Fortuna 1. lidze poznamy aż na 12 kolejek przed planowanym końcem rozgrywek. W tej sytuacji, reguły zostają zmienione w trakcie rozgrywek decyzją PZPN. Pomysł takiego zakończenia sezonu jest nie tylko kontrowersyjny, ale wręcz krzywdzący i nie można tej decyzji usprawiedliwiać wyjątkowością sytuacji. Szukajmy rozwiązań, ale sprawiedliwych. Podnosimy kwestię tej uchwały, gdyż dotyczy ona m.in. Wigier Suwałki, które znajdują się w tej chwili na miejscu spadkowym i – na skutek decyzji administracyjnych – mogłyby spaść z Fortuna 1. ligi. 

Trudno nam, jako klubowi się z tym pogodzić. W zimowym okienku transferowym znacząco wzmocniliśmy drużynę, dokonaliśmy 10 transferów, zdecydowaliśmy się ponieść duże nakłady finansowe, właśnie po to, by do ostatniej kolejki w sportowej walce bić się o pozostanie w Fortuna 1. lidze, zresztą tak jak wiele innych drużyn. Już w zeszłym sezonie udowodniliśmy, że takie sytuacje są możliwe, ratując I ligę w ostatniej sekundzie ostatniej kolejki rozgrywek. Rozumiemy wyjątkowość sytuacji i olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne na terenie Polski. A jednak podjęcie tak arbitralnej decyzji przez PZPN, o ewentualnym zakończeniu rozgrywek pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, odbieramy jako decyzję nie mającą nic wspólnego z duchem sportu. Apelujemy, by PZPN nie podejmował pośpiesznie tak ważnych decyzji bez szerokich konsultacji ze środowiskiem piłkarskim w kraju. Bez próby poszukania rozwiązań może trudniejszych, mniej wygodnych, ale jednak bardziej sprawiedliwych. 

W chwilach zagrożenia powinna nas łączyć solidarność środowiska piłkarskiego i roztropność w podejmowaniu decyzji. Oczywiście, chcielibyśmy, aby ten sezon został wznowiony, gdy tylko pozwoli na to sytuacja w kraju  – i dokończony w sportowej walce na boisku. Choćbyśmy mieli grać co trzy dni, albo nawet kończyli sezon 30 czerwca. Uważamy, że jest to lepsze rozwiązanie niż administracyjna decyzja, żeby sezon kończyć bez rozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, jednak wszystko zależy od sytuacji w naszym kraju w najbliższych tygodniach i miesiącach. W przypadku braku możliwości wznowienia i dokończenia rozgrywek, przyjęta przez PZPN uchwała będzie krzywdząca dla wielu Klubów, które chciały sportowo walczyć o utrzymanie lub awans. Apeluję więc o rozważenie podjęcia ponownej, przemyślanej i rozsądnej decyzji, która poprzedzona będzie konsultacjami z przedstawicielami Ekstraklasy, Fortuna I Ligi i II Ligi, ale także związkami okręgowymi, w celu wypracowania najbardziej sprawiedliwego, w tej trudnej sytuacji, rozwiązania.

Ze sportowym pozdrowieniem

Dariusz Mazur 

Prezes Zarządu Wigry Suwałki S.A.

UDOSTĘPNIJ NA FACEBOOKU
SPONSORZY
SPONSORZY GENERALNI
PATRONAT SAMORZĄDOWY
SPONSORZY OFICJALNI
SPONSOR MEDYCZNY

WIGRY SUWAŁKI 1947-2017


RAZEM TWORZYMY LEGENDĘ

WIGRY SUWAŁKI S.A.


WIGRY SUWAŁKI S.A.

Zarzecze 26
16-400 Suwałki
Polska
Telefon: 87 566 57 08

OBSERWUJ NAS


Suwalski Klub Sportowy Wigry. Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i wykonanie: R&P New Media